Видое Смилевски - Бато б.б, Тетово

Собни растенија за почетници

Дали се обидувате малку да го зазелените вашиот дом? Собните растенија за почетници се одличен начин да започнете со истражување на зелените ентериери, уживајќи во придобивките од тоа да ги имате во вашиот дом. Колку повеќе растенија во вашиот дом, толку е подобар квалитетот на воздухот.

Во оваа објава, ќе споделиме со вас кои растенија се погодни за одгледување, ако сте нови со ова искуство и ако немате многу знаење, пракса или време да се справите со нив.

Алое Вера

Алое Вера е одличен избор, особено затоа што се користи и како лековито растение. Покрај тоа што е корисно дома, безопасни третмани за убавина, рутини за нега на кожата и борба против забен камен, ова растение на Блискиот исток и Северна Африка го сметаат како задолжителен елемент во слабо проветрени места.

Расте во пустина, па ако немате навика да ги наводнувате цвеќињата, не грижете се. Алое Вера може да почека. Овие растенија треба да се полива на секои 2-3 недели, исто така можат да издржат и директна сончева светлина.

Јапонско дрво

Јапонското дрво е еден вид што може да издржи на светлина како и на директна сончева светлина. Кога почвата е целосно сува, а лисјата го менуваат својот изглед, тогаш ќе знаете дека е дојдено време да се наводни.

Бидејќи овие растенија напредуваат во пустинска средина, тие можат да го издржат нивото на влага од нормално до суво.

Овие растенија се познати и како симболи на пријателство, и се верува дека привлекуваат пари, поради што тие често се гледаат во деловните простории.

Кактус

Кактусите се близу скоро неуништливи. Тие можат да складираат вода и хранливи материи долго време, така што не бараат многу наводнување

Кактусите, исто така, сакаат "сончање" затоа што растат природно во жешки и суви средини како што се југо-западниот дел на САД, Мексико и Јужна Америка. Овие растенија бараат изложеност на сонце до 2 до 3 часа на ден.

Кога наводнувате кактус, користете дестилирана вода или вода од дожд. Кактусите се подложни на гниење ако нивните корени станат премногу влажни, затоа не претерувајте со наводнувањето.

Во однос на нивото на влажност, кактусите можат да апсорбираат влага дури и од просечен до сув воздух, благодарение на пустинските средини на кои се навикнати.

Слез

Како и многу растенија од оваа листа, слезот нема да умре за време на суша, ако заборавите да ја полеете.

Овие растенија можат да толерираат суша, слаба осветленост, а исто така ретко бараат ѓубриво. Да не заборавиме дека потеклото на ова растение е од Занзибар, Кенија и Источна Африка, па логично е ова тропско растение да ги издржи горенаведените услови.

Исто така, почвата толерира средно и слабо индиректно светло, а што се однесува до наводнување, слезот треба да се "исуши" целосно помеѓу наводнување (обично две недели). Исто така, може да издржи секаков вид на влага, затоа повторно, ако живеете во стан каде што има влага, не мора да се грижите дека растението нема да преживее.

Она што е фасцинантно кај слезот е тоа што доаѓа од сувите услови што и овозможија да развие ризоми кои складираат вода за време на сезоната на суша во нејзината природна средина, така што практично се грижи за себе дури и ако ја заборавите.

Сепак, не претерувајте, бидејќи како и секое живо суштество, ова растение бара внимание. Барем, како што рековме, наводнување кога почвата ќе се исуши.

Сподели ја објавата
Слични Објави
Остави Коментар

Дали сте спремни за промена?

Вие имате визија за вашиот простор, ние знаеме како да ја реализираме.
apartmentenvelopephone-handsetclockmenu